Zespół suchego oka

Podczas konsultacji z lekarzem OKO-TEST precyzyjnie określimy Twoje indywidualne potrzeby związane z terapią suchego oka. Dobierzemy celowany sposób postępowania i razem przywrócimy Twoją jakość widzenia !

OKO SUCHE A ŁZY LECĄ …

Jeśli Twoje oczy regularnie łzawią, odczuwasz pieczenie, ból i masz potrzebę ich pocierania, możesz cierpieć na zespół objawów suchego oka. To bardzo częste zjawisko, częściowo związane z wiekiem oraz nasilone poprzez warunki naszego życia. Nasze oczy pokryte są ochronną warstwą filmu łzowego, który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Z wiekiem funkcja gruczołów odpowiedzialnych za jego produkcję zmniejsza się, przez co jakość tej warstwy jest znacznie gorsza. Otoczenie, w którym żyjemy, suche powietrze klimatyzacji, ogrzewanych pomieszczeń w zimie, czas jaki spędzamy przy monitorach i telewizorach sprawia, że objawy są nasilone i bardzo dokuczliwe. Przewlekłe łzawienie, pieczenie i ból sprawiają, że życie z „suchym okiem” jest uciążliwe.

PIECZENIE…i TO WSZYSTKO ?

Zaniedbanie leczenia w tym zespole chorobowym może prowadzić do poważnych konsekwencji jak owrzodzenia rogówki czy niebezpiecznych stanów zapalnych. Właściwej jakości film łzowy stanowi także tzw. soczewkę łzową i ma udział w załamywaniu światła i procesie prawidłowego widzenia. Zaburzenia ilości i jakości łez stanowią trudność we właściwej korekcji wzroku czy doborze soczewki wewnątrzgałkowej.

CO DALEJ… ?

Postępowanie w leczeniu zespołu suchego oka polega na trafnej ocenie, której warstwy łez najbardziej brakuje i dobranie właściwej terapii. Dobór rodzaju leku do potrzeb pacjenta w konkretnym przypadku jest kluczowy i wymaga oceny wprawnego specjalisty. W większości przypadków wystarczające jest leczenie farmakologiczne, jednak w skrajnych sytuacjach wykonujemy także zabiegi chirurgiczne.

Może cię zainteresować:

  1. Zespół suchego oka