Starczowzroczność (prezbiopia)

Zapytaj naszego lekarza o refrakcyjną wymianę soczewki wewnątrzgałkowej. Pomożemy Ci znów cieszyć się widzeniem „TAM… i TU” !

CO TO JEST ?

Prezbiopia to właściwa nazwa zjawiska, które nazywamy potocznie starczowzrocznością. Jest niestety nieunikniona i każdy z nas w końcu jej doświadcza. Nie jest wadą wzroku, choć jej efekty w postaci pogorszenia widzenia z bliży mogą to sugerować. Z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśni naszego organizmu, także tych znajdujących się wewnątrz oka, co powoduje kłopoty z czytaniem i widzeniem z bliska.

JAK TO NAPRAWIĆ ?

Dzisiejsza medycyna pozwala odzyskać komfortowe widzenie na wszystkie odległości w czasie jednego, kilkunastominutowego zabiegu. Jego przebieg jest tożsamy z procedurą usunięcia zaćmy i polega na zamianie soczewki wewnątrzgałkowej na implant. Jego parametry optyczne dobrane są tak, że pozwalają na codzienne funkcjonowanie i praktycznie uniezależnienie się od okularów. Co ważne, zabieg wykonuje się raz na całe życie i jest to jednorazowy wydatek. Na wybór tej metody decydują się najczęściej pacjenci po 40 roku życia, którzy zaczynają mieć kłopoty z widzeniem na wszystkie odległości i nie chcą rezygnować z dotychczasowego trybu życia.

Stosuje się także korekcję okularową soczewkami progresywnymi albo przy pomocy multifokalnych soczewek kontaktowych. Są to skuteczne metody wymagające regularnych kontroli i zmiany mocy korekcji oraz wiążą się z cyklicznym wydatkiem finansowym.

Czasami wykonuje się laserową korekcję wzroku modelując zewnętrzną część oka. Nie jest to jednak rozwiązanie dające trwały efekt, ponieważ źródło problemu znajduje się wewnątrz oka, a zmiany będą z upływem casu dalej postępować.

 

Może cię zainteresować:

  1. Starczowzroczność (prezbiopia)