AMD a zaćma

AMD jest przewlekłą, postępującą chorobą oczu. Występuje głównie u osób po 50. roku życia.

AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

 

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD ) jest przewlekłą, postępującą chorobą oczu. Występuje głównie u osób po 50. roku życia. Po 70. roku życia prawie 30 procent osób jest dotkniętych tą chorobą, ale może ona dotknąć także ludzi młodych. Osoby z grupy ryzyka to ludzie obarczeni chorobami naczyń, chorobami serca, wysokim cholesterolem, cukrzycą, nadciśnieniem czy palące papierosy. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki a szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej. Prowadzi to do pogorszenia, ubytków a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego - w konsekwencji dochodzi do ślepoty. Osoba, u której rozwija się AMD może skarżyć się na wrażenie pofalowania linii i szarą lub czarną plamę przed okiem, która pojawia się zawsze w tym samym położeniu. Początkowo objawy są bardzo subtelne, a co ważniejsze, można je wychwycić wyłącznie przy patrzeniu każdym okiem osobno. Dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola widzenia każdego oka przy zasłonięciu oka towarzyszącego. AMD postępuje w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

 

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest wyjątkowo niebezpieczne dla osób z zaćmą. Wymiana zmętniałej soczewki na sztuczną może gwałtownie przyspieszyć rozwój AMD i nawet doprowadzić do utraty wzroku, ponieważ po wymianie soczewki na sztuczną oko nie jest w odpowiedni sposób chronione m.in. przed promieniowaniem (naturalna soczewka nie przepuszcza szkodliwych promieni), które może gwałtownie przyspieszyć rozwój AMD. Dlatego po pierwsze przed operacją zaćmy warto przeprowadzić badania, które wykluczą początki tego schorzenia. Po drugie bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, czy soczewka wewnątrzgałkowa, która będzie wszczepiona podczas zabiegu usunięcia zaćmy posiada filtry UV oraz światła niebieskiego, które chronią siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i fali światła niebieskiego. Filtr światła niebieskiego w sztucznej soczewce wewnątrzgałkowej zmniejsza także ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem u osób, u których ta choroba nie wystąpiła przed zabiegiem usunięcia zaćmy.


Z uwagi na to, że zarówno zaćma jak i AMD związane są ze starzeniem się organizmu, obie choroby mogą wystąpić jednocześnie. Jeśli tak się zdarzy, lekarz może zalecić zabieg naprawienia uszkodzonej siatkówki lub tylnej części oka, po której dopiero nastąpi zabieg usunięcia zaćmy.