Soczewki wewnątrzgałkowe

Wybór odpowiedniej soczewki ma największy wpływ na jakość widzenia, a co za tym idzie – na poprawę komfortu życia po zabiegu usunięcia zaćmy.

Soczewki wewnątrzgałkowe

 

Wybór odpowiedniej soczewki ma największy wpływ na jakość widzenia, a co za tym idzie – na poprawę komfortu życia po zabiegu usunięcia zaćmy. Ważne jest, żeby podczas pierwszej wizyty kwalifikacyjnej i rozmowy z lekarzem poznać wszystkie dostępne możliwości i wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i jest dostosowana do naszego stylu i trybu życia.

Zalety nowoczesnych soczewek:

 1. Filtr UV, który chłonie szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.
 2. Filtr światła niebieskiego, który:
  • chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem fali światła niebieskiego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.
 3. Materiał – akryl hydrofobowy:
  • sprawia, że soczewki są stabilne po wszczepieniu,
  • wpływa na poprawę kontrastu widzianego obrazu,
  • minimalizuje ryzyko powstawania tzw. zaćmy wtórnej.

 

Soczewki jednoogniskowe  

Pozwalają na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie są zaprojektowana tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na odległości pośrednie. Oznacza to, iż do wykonywania codziennych czynności, takich jak praca z komputerem czy czytanie, cały czas potrzebne będą okulary. Te soczewki są standardem stosowanym w ramach zabiegu refundowanego. Soczewki jednoogniskowe stosowane w zabiegach pełnopłatnych posiadają często dodatkowo filtry UV oraz światła niebieskiego, które zapewniają ochronę plamki żółtej oraz siatkówki.

 

Soczewki jednoogniskowe toryczne

Jednoogniskowe soczewki toryczne pozwalają na uzyskanie dobrego widzenia na jedną odległość, najczęściej do dali oraz korekcję astygmatyzmu. Po zabiegu usunięcia zaćmy z wszczepieniem jednoogniskowej soczewki torycznej nie potrzebne jest już stosowanie korekcji szkłami cylindrycznymi. Do czytania potrzebna będzie korekcja standardowymi okularami. W ramach NFZ soczewki jednoogniskowe toryczne są dostępne dla pacjentów z wartością astygmatyzmu powyżej 2.00 dioptrii, tymczasem wpływ na pogorszenie jakości widzenia ma już wartość astygmatyzmu od 0.50 dioptrii.

 

Soczewki dwuogniskowe

Dwuogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe są skonstruowane tak, że umożliwiają po zabiegu dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Ich wszczepienie pozwala, poza ostrym widzeniem do dali, na zminimalizowanie potrzeby używania okularów do czytania. Ten rodzaj soczewek jest dostępny w ramach zabiegu pełnopłatnego.

 

Soczewki dwuogniskowe toryczne

Dwuogniskowe soczewki toryczne zapewniają dobre widzenie do dali i do bliży, a dodatkowo korygują astygmatyzm. Ich wszczepienie pozwala, poza ostrym widzeniem do dali, na zminimalizowanie konieczności używania okularów do czytania oraz wyeliminowanie potrzeby korygowania astygmatyzmu okularami. Ten rodzaj soczewek jest dostępny w ramach zabiegu pełnopłatnego.

 

Soczewki trójogniskowe

Soczewki trójogniskowe działają w sposób najbardziej zbliżony do pracy naturalnej soczewki, zapewniając bardzo dobre widzenie w całym zakresie odległości - do bliży, do dali i do odległości pośredniej, najbardziej dogodnych dla wykonywania wielu codziennych czynności np. pracy z komputerem. Jest to doskonałe rozwiązanie także dla osób aktywnych – np. uprawiających sport. Ten rodzaj soczewek jest dostępny w ramach zabiegu pełnopłatnego.

 

Soczewki trójogniskowe toryczne

Soczewki trójogniskowe toryczne pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego widzenia do bliży, do dali, do odległości pośredniej i dodatkowo korygują astygmatyzm. Ten rodzaj soczewek jest dostępny w ramach zabiegu pełnopłatnego.