Zaćma – to warto wiedzieć

Zaćma polega na zmętnieniu naturalnej soczewki znajdującej się w oku każdego człowieka. Soczewka przepuszcza światło wpadające do oka i załamuje je tak, że skupia się ono na siatkówce, skąd nerw wzrokowy przekazuje do mózgu sygnał, który pozwala nam widzieć.

Zaćma – to warto wiedzieć

Zaćma polega na zmętnieniu naturalnej soczewki znajdującej się w oku każdego człowieka. Soczewka przepuszcza światło wpadające do oka i załamuje je tak, że skupia się ono na siatkówce, skąd nerw wzrokowy przekazuje do mózgu sygnał, który pozwala nam widzieć. Zamglona soczewka blokuje światło i przez to jego ilość docierająca do siatkówki jest na tyle mała, że uniemożliwia to ostre widzenie. Na pewnym etapie choroby może doprowadzić do prawie całkowitej utraty widzenia. Zaćma rozwija się aż u 70% wszystkich osób powyżej 75 roku życia, ale dotyka także osoby młodsze. Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia.

 

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?

Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy czy w słoneczny dzień jest utrudnione. U chorych na zaćmę przebywanie na nasłonecznionym terenie i patrzenie na odbijające światło powierzchnie może powodować ból, a patrzenie na światła przejeżdżających samochodów może spowodować wystąpienie złudzeń optycznych polegających na pojawianiu się świetlistych pierścieni wokół źródeł światła. Choroba sprawia, że okulary do bliży lub dali przestają spełniać swoją funkcję – ich działanie wydaje się zbyt słabe. Tym objawom towarzyszy często zmęczenie i łzawienie oczu.

 

Jak zaćma może wpływać na codzienne życie

Stopniowa utrata wzroku spowodowana zaćmą może przynieść takie skutki jak:

  1. utrata samodzielności,

  2. rezygnacja z codziennych zajęć,

  3. rezygnacja z realizacji pasji i spełniania marzeń,

  4. brak możliwości wykonywania pracy zawodowej,

  5. brak możliwości wsparcia rodziny w codziennych obowiązkach,

  6. konieczność rezygnacji z prowadzenia samochodu,

  7. większe ryzyko urazów i wypadków,

  8. utrata dobrego samopoczucia.

 

To się leczy

Na szczęście zaćma jest uleczalna. Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa krótko, ok. 10-20 minut, a jego efekty są spektakularne. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Powtarzane często przekonanie, że z zabiegiem należy poczekać, aż zaćma „dojrzeje” nie jest prawdziwe. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki grozi powikłaniami a operacja, która staje się wtedy konieczna i pilna, jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia. Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest dokładny wywiad oraz specjalistyczne badania, dzięki którym możliwa jest ocena potrzeb osoby z zaćmą w zakresie widzenia i dobór odpowiednich parametrów sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

 

Zabieg usunięcia zaćmy

Pomimo tego, że mocniejsze okulary lub jaśniejsze światło mogą trochę zmniejszyć objawy zaćmy w początkowym stadium, zabieg jest jedynym sposobem na jej wyleczenie. Zabieg usunięcia zaćmy to najczęściej przeprowadzany okulistyczny zabieg chirurgiczny, który średnio trwa 10-20 minut, a pacjenci jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do domu. Wkrótce po jego przeprowadzeniu osoba, która miała problemy z wykonywaniem najprostszych czynności wraca do normalnego funkcjonowania. Dodatkowo, dzięki niektórym dostępnym soczewkom premium pacjenci, oprócz usunięcia zaćmy, mogą uniezależnić się od noszenia okularów. Wiecej o soczewkach premium tutaj

 

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy? 

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną (implantem). Zabieg wykonywany jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji – najbezpieczniejszą i najmniej traumatyczną dla oka. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie (około 2mm) po stronie rogówki, usuwa naturalną soczewkę, rozbitą wcześniej za pomocą ultradźwięków, a następnie wprowadza sztuczną soczewkę o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Zabieg jest bezbolesny – krople znieczulające oraz środki uspokajające sprawiają, że uczucie dyskomfortu jest ograniczone do minimum.

 

Można dodatkowo pozbyć się wad wzroku

Osoba decydująca się na zabieg refundowany przez NFZ otrzymuje soczewkę jednoogniskową, która pozwala na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie jest zaprojektowana tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na inne odległości np. pośrednie, jak do komputera. Soczewki najnowszej generacji stosowane podczas zabiegu usunięcia zaćmy umożliwiają pozbycie się samej zaćmy oraz towarzyszących wad wzroku. Oznacza to możliwość uniezależnienia się od noszenia okularów nie tylko do dali, ale też do bliży. Te soczewki nie są jednak refundowane przez NFZ, a więc są dostępne tylko w ramach zabiegu pełnopłatnego.Wiecej o soczewkach wieloogniskowych tutaj