Astygmatyzm a zaćma

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Jego przyczyną jest nierówność rogówki, zewnętrznej warstwy oka.

  Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Jego przyczyną jest nierówność rogówki, zewnętrznej warstwy oka. W chorym oku promienie padające na siatkówkę skupiane są w różnych punktach, co sprawia, że obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi gwiazdy jako plamki, linie proste jako krzywe. Nie widzi jednocześnie równie ostro linii pionowych i poziomych. Poza tym dla astygmatyka kontury są nieostre, może także wystąpić zaburzenie poczucia przestrzeni. Oprócz zamglonego widzenia z daleka i bliska, astygmatyzm może objawiać się czołowymi bólami głowy, mrużeniem i tarciem oczu, a także przekrzywianiem głowy. W przypadku osób starszych astygmatyzm jest nie tylko kłopotliwy, ale i niebezpieczny. Przykładowo, osoby starsze, które chcą przejść przez ulicę pomimo próby zachowania prostego kierunku, zbaczają, powodując zagrożenie. Dodatkowo astygmatyzm może w znacznym stopniu utrudniać prowadzenie samochodu lub roweru.

 

Sprawdź czy nie masz astygmatyzmu, poniżej test na astygmatyzm:

  • jeśli nosisz soczewki kontaktowe lub okulary -  załóż je,
  • usiądź wygodnie w odległości ok. 40 cm od ekranu komputera, zakryj dłonią jedno oko i popatrz na poniższy obraz.

asty

 

  • jeśli widzisz linie ostro i jednakowo wyraźne prawdopodobnie nie masz astygmatyzmu,
  • jeśli niektóre linie są ostre i ciemne, a inne zamazane i jaśniejsze, możesz mieć astygmatyzm.

  Od kilku lat u pacjentów z astygmatyzmem podczas zabiegu usunięcia zaćmy mogą zostać zastosowane soczewki umożliwiające korekcję astygmatyzmu. Są to tzw. soczewki toryczne. Występują one w kilku opcjach – dostępne są zarówno jednoogniskowe, dwuogniskowe jak i trójogniskowe soczewki toryczne. Po zabiegu ograniczają one do minimum konieczność korzystania z okularów do dali z korekcją cylindryczną. Ich dostępność w ramach refundowanego zabiegu usunięcia zaćmy jest jednak bardzo ograniczona. Pacjenci z astygmatyzmem, którzy chcą skorzystać z zalet torycznych soczewek wewnątrzgałkowych w większości przypadków decydują się na wykonanie zabiegu odpłatnego.

  Zgodnie z wytcznymi Państwowego Towarzystwa Okulistycznego w OKO-TEST wszczepiamy soczewki jednoogniskowe toryczne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, bezpłatnie i bez kolejki.

Zapraszamy